Eesti poliitikute hulgas leidub ikka neid, kes punamonumentide säilitamist toetavad. Mul isiklikult puudub okupantide püstitatud monumentide suhtes igasugune sentimentaalsus. 1990. aasta jaanuaris tappis Bakuusse tunginud Nõukogude armee mu isa, armee korraldas veresauna oma riigi suveräänsust taotlema asunud tsiviilelanike vastu.
Lõpetame autoliisingu ja fossiilkütuste hüvitamise. Neile riigikogu liikmetele, kel näiteks erivajaduse tõttu pole võimalik autost ühistranspordi või kergliikuri kasuks loobuda, võiks olla võimalus kasutada taastuvenergial ringi vuravat elektrisõidukit. Tegelikult on veider, et rahvaesindajad, kes peaksid olema üldisest teadlikumad ja keskkonnasõbralikkusega teistele eeskujuks, reostavad edasi nagu poleks kliimasoojenemisest midagi kuulnud.
Fossiilenergia sõltuvusest vabanemine peab olema prioriteet. Kui mitte inimeste tervise ja kliima kaitsmise eesmärgil, siis vähemasti seetõttu, et vene piirile tsentraliseeritud energiatootmine on selge julgeolekuoht.
Kui majandus on üles ehitatud lõputu kasvu soovile, siis tingimuste muutudes võivad süsteemi tööshoidvad osised rivist välja lülituda ja süsteem kui tervik hakkab lagunema. Ekstreemsed ilmastikutingimused on aina sagedasemad, nende tõttu surevad aina enamad, toidu kasvatamiseks vajalik mullastik hävib, põhjustades toidupuudust ning nälja ja veepuuduses tõttu on aina suuremad inimmassid sunnitud otsima paremaid elutingimusi stabiilsema kliimaga riikides. Ma räägin pagulaskriisist 2.0, 3.0 jne
8. juulil teatas Maaeluministeerium, et mahetoitu pakkuvad haridusasutused hakkavad riigilt toetust saama. Minuni jõudis uudis alles emaspäeval, sest nädalavahetusel olin põllul kartuleid rohimas ja internet vagude vahel meil hästi ei levi. Aga uudis oli üle pika aja meeldivaks üllatuseks. Isegi natuke uskumatu.
Viimastel päevadel on kohalikud puiduärikad edastanud sõnumeid, et sõja tõttu tuleks Eesti metsade raiemahtusid kiiresti suurendada. Iseenesest on täiesti mõistetav, mis seda sädet puidutöösturite silmis lõkkele lööb, kuid ratsionaalsusest paistab see aina enam kaugenevat.
Kui Putin lootis Ukrainast üle sõites Euroopat nõrgestada ja lääne riikide vahele kiilu lüüa, siis rahvusvaheline kogukond on sellest hoopis tugevamaks saanud.
Putin alustas aktiivset ja laiaulatuslikku sõjategevust meist vaid 2,5 h kaugusel. Hukkunute ja vigastatud inimeste hulka on praegu raske tuvastada, kuid on selge, et ohvreid on juba liiga palju ja nende hulgas on kahjuks ka lapsi. Kremli sõjamasinad on pommitanud nii inimeste kodusid ja isegi lasteaedu.
Jaanuaris teises pooles kuulsid paljud Eestimaa elanikud rõõmusõnumit. Nimelt otsustas riigikogu meie randadesse ja siseveekogude kallastele ehitamist lubava eelnõu menetlemise peatada. Kas keskkonnavaenuliku ja inimese vabalt looduses viibimise õigust piirava seaduseelnõu tagasilükkamine võiks olla meie esindusdemokraatia esimeseks positiivseks sammuks edasisel teadlikul loodust hoidval rajal?
Esimese asjana tuleb kaotada taastuvenergia tasu ja aktsiis taastuvenergia tarbijate arvetelt, kuna just need inimesed ja ettevõtted on olnud teadlikumad ning ettenägelikumad kui valitsus ja riigikogu kokku.
Jõulude ajal jõudis ajakirjanik Martin Laine Twitteri kaudu inimesteni häiriv foto lapse seksuaalses ahvatlemises süüdimõistetud Peeter Helmest ja tema autogrammi ootavast Ülle Madisest.
Tänasest kuristikust väljapääsemiseks ei piisa enam ühestki erakonnast eraldiseisvalt. Kliimamuutus on läbi aegade meie kõigi suurim ühine vaenlane, mille pidurdamiseks on õlg õla kõrval tegutsemise jõudu tarvis. Peame kõik olema avatumad ja Eesti edu nimel oma supervõimeid rakendama.
Juba 26. korda toimuv ÜRO kliimakonverents (COP26) ei ole enam see, mida kliimakatastroofi lävel olev planeet vajab.
Ühendkuningriiki on tulnud kahesaja riigi esindajad, et arutleda, kuidas viia ellu Pariisis kuue aasta eest sõlmitud kliimakokkulepet ning hoida ära kliimamuutuse kõige halvemad stsenaariumid. Parimal juhul võiks seda nimetada ajakirja "Time" viimase numbri kaane kombel viimaseks kutseks tantsule.
Meediakampaania on olnud korralik - käiku läks lausa…edasi lugemiseks klõpsa pealkirjal.
Lugesin huviga Tallinna Linnavolikogu esimehe Tiit Teriku vastulauset minu artiklile. Mul hakkas meie linnast tõsiselt kahju. Lootsin Tallinna linnaseaduste kõige tähtsamalt loojalt kuulda elonmuskilikult tulevikku vaatavaid ideid ja aruannet linnakodanikele TEHTUD töödest. Kahjuks saime kõik teada, et kuna Eestimaa Rohelistel pole mandaati, siis võib teha keskkonnavaenulikke tegusid, sest kahjuks pole võimu juures kedagi, kelle südameasjaks oleks keskkonnahoid ja kliima.
Mõningaid seiku, millel peatus Tiit Terik sooviks siinkohal siiski täpsustada, sest mulle ei meeldi kui ehitakse ennast võõraste sulgedega ja esitatakse kliimavaenulikku tegevust kliima päästmisena.
Needki vähesed konkreetsed asjad, mis linnas on ära tehtud ja millele Tallinna veel ametis olev volikogu juht rõhub, pole paradoksaalsel kombel mitte keskerakonna initsiatiiv, vaid on hoopis…edasi lugemiseks klõpsa pealkirjal
Kui veel mõni aasta tagasi tundus minu ühe lemmiku, Risto Isomäki ökoloogilises põnevusromaanis „Sarasvati liiv“ kirjeldatud olustik pigem kaugema tulevikuna, siis täna on see kahjuks reaalsuseks saamas. Täna ja siin juba kohal olevad äärmuslikud kuumalained ja üleujutused näitavad valusalt, et kliimakriis on käes ja puudutab meid kõiki ning kriisi eskaleerumise pidurdamiseks on vaja tegutseda kiiresti. Vastutus tegutsemise juhtimise eest lasub aga valitsustel ja linnadel, millel on suur mõju keskkonnale, näiteks Tallinnal.
Täna kehtiv Tallinna kliimakava ei anna aga vastuseid kõige olulisema kohta - kuidas linn säilenõtkuse saavutab ja kuidas linnaelanikud kliimamuutusega toime tulevad…edasi lugemiseks klõpsa pealkirjal.
Kuumal südasuvisel päeval kogunevad inimesed protestima Suur-Ameerika 1 aadressil asuva hoone ette parklasse. Paika, kus veel mitte väga ammu asus inimsõbralik istepinkide ja paljude põõsastega murukattega park. Aga arhitekt Ülo Ilvese loodud endise rahandusministeeriumi maja lammutamise järel südalinna roheala asfalteeriti ja tänase superministeeriumi esine on parklaosaga kiviväljak.. Just sellesse Eesti liikuvuspoliitika valikuid sümboliseerivasse surnud tsooni tulid inimesed selleks, et näidata oma vastumeelsust otsustele, mis peletavad ratturid rongidest ja annavad kliimamuutust vedavale autostmisele veelgi hoogu juurde.
Aga vastuseisust hoolimata peavad ratturid eilsest Elroni rongides maksma lisamaksu. Rattasõpru pitsitav lisamaks moodustab vähemalt pool täispileti hinnast ja maksma peavad kõik, ka üle 7-aastased lapsed ja raske puudega täiskasvanud…edasi lugemiseks klõpsa pealkirjal
Kui valitsus läheb kaasa fossiilenergia ettevõtjate retoorikaga, et kliimakava muudab elu väikese sissetulekutega inimeste jaoks raskemaks, siis on see märk, et osa kliimakavast ei kavatseta täita.
Kuigi keskkonnaorganisatsioonid ei ole veendunud, et kliimapaketist piisab, siis alguseks piisab sellest küll. Loomulikult on vaja ajas ambitsiooni tõsta, aga vahepeal on vaja ka midagi ära teha. Tegutsema peab juba täna ja ei saa ainult selle üle arutama jääda, et mis on piisav ja mis mitte.
Iga ELi liikmesriik peab võtma vastutuse rohelise kokkuleppe õnnestumise eest. Nii ka Eesti.
Nüüd peab Eesti lisaks sõnadele ka reaalseid pingutusi tegema selleks, et jõuda Euroopa ambitsioonidele järele ja neist mööduda. Tasuta saastamine peab lõppema!
Heitmekaubanduse laiendamine on õige samm ja sellega tuleb…edasi lugemiseks klõpsa pealkirjal
Rohelistena tervitame, et Euroopa Liit on säilenõtkuse saavutamiseks sõnadelt tegudele üle minemas. Kuumalained Hispaanias ja üleujutused Saksamaal, Küprose tulekahjud ja äärmuslikud ja püsiva üleujutuste riskid Euroopa rannikul on teinud vaieldamatuks, et kliimamuutus ja bioloogilise mitmekesisuse vähenemine on juba toimumas ja mõjutamas meid kõiki. Suurim väljakutse on hoida planeedi temperatuuri tõus 1,5 kraadi piires ja tagada inimestele elamisväärne planeet.
Ökotsiidi pidurdamiseks on vaja tegutseda aga veelgi kiiremini, kui Euroopa Liidu praegune rohepöörde kava ette näeb. Kivisöe ja ammugi põlevkivi põletamine tuleb täielikult lõpetada aastaks 2030. Selle tagaks püsiv süsinikukvoodi hind üle 60 euro tonni heite eest (praegu umbes 50 EUR/tonn). Üleminek süsinikuneutraalsetele elektri- ja vesinikusõidukitele peab…edasi lugemiseks klõpsa pealkirjal
Mitte ühelegi meie presidendile ei tee au see, kui räägitakse tema valimise korra muutmise vajadusest. Kui president saaks oma ametiga vastavalt ootustele hakkama, ei peaks ka pidevalt arutama selle üle, kuidas tema äravalimiseni jõutakse.
Määravaks saab mugavus
Meie presidendi institutsiooni kahjustab enim parlamentaarne oligarhia – presidendi ametikohast on saanud poliitikute mängukann, mis võib nii luua kui lammutada koalitsioone. Paraku määrib selline maffialik asjaajamine riigipea põhiseaduslikku institutsiooni – pole ju sugugi saladus, et teatud perioodil muutub…edasi lugemiseks klõpsa pealkirjal
Põlevkiviõli rafineerimistehase planeerimine maksumusega 300 miljonit eurot on halb otsus, millest sündiva kahju peame kõik ise kandma.
Põlevkiviõli rafineerimistehase planeerimine rängimas tervisekriisis, mis oma mõjult jääb siiski kaugelt alla kliimakriisist põhjustatud sotsiaalökoloogilisele ja majanduslikule allakäigule, on märk vanakooli poliitikute keskpärasusest.
Võimetus näha tänaste otsuste mõju Eesti tulevikule, on taaskordseks tõestuseks, et võimuparteide ideelaegas on headest mõtetest ammu tühjaks jooksnud ning uut kvaliteeti ja juhtimist pole sealt mõtet oodata.
Veel üks rahapaigutus, mille kogusuurus võrrelduna Eesti riigieelarvega on… edasi lugemiseks klõpsa pealkirjal