Põlevkiviõli rafineerimistehase planeerimine maksumusega 300 miljonit eurot on halb otsus, millest sündiva kahju peame kõik ise kandma.
Põlevkiviõli rafineerimistehase planeerimine rängimas tervisekriisis, mis oma mõjult jääb siiski kaugelt alla kliimakriisist põhjustatud sotsiaalökoloogilisele ja majanduslikule allakäigule, on märk vanakooli poliitikute keskpärasusest.
Võimetus näha tänaste otsuste mõju Eesti tulevikule, on taaskordseks tõestuseks, et võimuparteide ideelaegas on headest mõtetest ammu tühjaks jooksnud ning uut kvaliteeti ja juhtimist pole sealt mõtet oodata.
Veel üks rahapaigutus, mille kogusuurus võrrelduna Eesti riigieelarvega on märkimisväärselt suur, seoks meie majanduse veelgi kauemaks kulukast fossiiltööstusest sõltuvusse, takistades oma negatiivse mõjuga investeeringuid ressursitõhusa majanduse arengusse, uutesse rohelistesse töökohtadesse, haridusse, sotsiaalvaldkonda, säästlikesse ühendustesse jnejne.
Halbadest otsustest sündiva kahju katame me ühiselt ja nagu alati, maksab suuremat lõivu just vaesem osa elanikkonnast, samas kui rikkam osa võib sellest isegi kasu lõigata. Mõttetud rahapaigutused tulevad alati millegi muu arvelt.
Olgu selleks siis tervishoid, huviharidus, õpetajate, päästjate, politseinike, medpersonali ja teiste riigile esmatasandil oluliste inimeste palkade arvelt. Kokkuvõttes vähendab rahapõletamine ühiskonna üldist heaolutaset, mis peegeldub kehvemas siseturvalises ja langevas kaitsevõimes.
Enefit280 teine põlevkiviõlitehas Auveres tekitab paksu verd nii Eesti Energia ja kliimaaktivistide kui ka valitsuspartnerite vahel. Roheliste seisukoht on teada kõigile – fossiilkütustesse investeerimine on kahjumlik tegevus, mis tuleb nii riigi rahakoti kui ka meie kõigi laste arvelt.
Sellest on saanud aru ka suuremad finantsasutused ning seesugustele eraettevõtmistele ei annaks Eestis enam keegi laenu. Rahapaigutuse suurus on ca. 300 miljonit eurot. See on summa, mille Jüri Ratas on nõus tuulde loopima selle asemel, et see tuulde investeerida.
Rahandusministril on õnneks olnud piisavalt häid nõunikke, et vähemalt asi üle vaadata ning kliimanoored on kohtu abil selleks ka veidi lisaaega andnud. Õlitehase tasuvusarvutused tuleks teha uuesti, sest investeerimiskeskkond muutub iga päevaga.
Kommentaar ilmus Päevalehes 31.05