Täna rahvusvahelisel LGBT- vaenu vastasel päeval, mida märgitakse lühendiga IDAHOT on rõõm tõdeda, et Eesti on astunud sammu võrdsema ühiskonna poole.
Laupäeval rahvusvahelisel perede päeval edastasime koos hoolivate organisatsioonidega riigikogule 35 805 inimese allkirjaga petitsiooni perekonna seaduse muutmiseks.
Meie petitsiooni eesmärk on algatada seaduse muudatus, et edaspidi oleks abielu mõiste perekonnaseaduses sätestatud kahe täiskasvanu liiduna sõltumata nende soost.
Kogutud allkirjade hulk näitab, et Eestimaa inimestele on perede võrdne kohtlemine väga oluline.
Eesti põhiseaduse kohaselt on kõigil Eesti peredel õigus võrdsele kohtlemisele, kuid täna piirab perekonnaseadus selle õiguse teostamist olulisel määral ja paljud pered on seetõttu vajaliku juriidilise kaitseta, mis erinevast soost paaridele laieneb automaatselt.
Eesti LGBT Ühingu esindaja Eeva Koplimets ütles allkirjade üleandmisel peetud kõnes, et tema soovib abieluvõrdsust, et Eestis tunneksid kõik inimesed, et neid austatakse ja väärtustataks. Koplimets ilmestas abieluvõrdsus olulisust USAs tehtud uuringu varal, mis näitas et abieluvõrdsuse kehtestamisega langes selles osariigis keskkooli noorte enesetapu katsete arv keskmiselt 7 protsenti. Lesbi, gei, või biseksuaalsete õpilaste seas oli langus uuringu kohaselt koguni 14 protsenti. Koplimetsa sõnul räägivad need tõsised numbrid valust, mida tunnevad noored, kuid neid nähakse teisejärguliste või valedena.
Kujutage ette, kuidas tunneksite end teie, kui riik ei peaks teie peret päris perekonnaks nimetamise vääriliseks või kui teatud hulk inimesi suhtuks teie lastesse halvustavalt ja ei peaks neid võrdõiguslikeks kodanikesk, kellel on samuti õigus elada õnnelikku elu?
Täna Eesti noorte seas kasvav ärevushäirete, depressiooni ja enesetapukatsete hulk on alarmeeriv ja vajab kohest reageerimist. Alaealiste enesetappude arv on tõusnud. Kui 2019. aastal sooritas enesetapu üheksa alaealist, siis 2020. aastal oli neid juba 14. Kõik need traagiliselt vara lahkunud noored on kellegi lapsed, õed, vennad, lapselapsed, kelle elu oli vaevu jõudnud alata. Kõik meie enda inimesed.
Me ei tea kõiki põhjusi, kuid meil on olemas andmed selle kohta, kuidas vähendada kahjusid ja kuidas teha nii, et suurem osa inimestest tunneksid end väärtustatud ühiskonna liikmetena.
Rahvusvahelisel perede päeval Riigikogu ees abieluvõrdsuse petitsiooni üle andes lausus Priit Tohver kuldsed sõnad. Ta ütles, et võttes vastu meie allkirjad, on riigikogul täna midagi, millest iga rahvaesindaja võiks unistada: võimalus kellegi elu paremaks teha.
Selleks on vaja teha vaid väike parandus, viies perekonnaseadus kooskõlla Eesti vabariigi põhiseadusega. Lihtne bürokraatia, mis on Vabariigi sünni ajal tegemata jäänud. Eesti põhiseaduse § 27. sätestab, et perekond rahva püsimise ja kasvamise ning ühiskonna alusena on riigi kaitse all. Ning põhiseaduse § 12. ütleb selgelt, et kõik on seaduse ees võrdsed ja kedagi ei tohi diskrimineerida rahvuse, rassi, nahavärvuse, soo, keele, päritolu, usutunnistuse, poliitiliste või muude veendumuste, samuti varalise ja sotsiaalse seisundi või muude asjaolude tõttu.
Oleme lootusrikkad, et suuremale osale tänasest riigikogust on samuti oluline, et kõik pered oleksid väärtustatud ja seaduse ees võrdselt koheldud ning abieluvõrdsuse algatus jõuab parlamendi suurde saali, kus saadikutel avaneb võimalus otsustada oma südametunnistuse järgi ning toetada abielu sooneutraalseks muutmist.
Eesti inimeste heaolu ja ühiskonna sidusust silmas pidades on oluline tagada kõigi perede põhiseaduslik õigus võrdsele kohtlemisele. Loodame, et seadusandlik võim tunnetab vastutust ning hoomab enda tegevuse ja ka tegevusetuse laiemat mõju inimeste eludele.
Abieluvõrdsuse allkirjade üleandmiseks rahvusvahelisel perede päeval sündis koosloomes kõigi perede manifest, mille kandis Riigikogu ees ette luuletaja Jürgen Rooste.
Iga pere on väärtus
Meil kõigil on üks pere ja rohkem - see mis tulnud sünnihetkel, see mis enda loodud ja see mis kujunenud eluga. Me kõik oleme osa väikesest ja veel mõnest suuremast perest.
Pere on rohkem kui majanduslik liit. Pere - see on tugisüsteem, juured, väärtused, kindlus, armastus. Iga pere täiendab ühiskonda millegi unikaalsega ja see teeb meid kõiki ja meie riigi tugevaks. Tugevas riigis on kõigile tagatud võrdsed õigused.
Igal perel on õigus õiguslikule kaitsele, sest Eesti Põhiseaduse § 12 kohaselt on kõik seaduse ees võrdsed ja kedagi ei tohi diskrimineerida rahvuse, rassi, nahavärvuse, soo, keele, päritolu, usutunnistuse, poliitiliste või muude veendumuste, samuti varalise ja sotsiaalse seisundi või muude asjaolude tõttu.
Iga Eesti inimene peab tundma, et tema pere on selles riigis väärtus, mida hoitakse ja hinnatakse. Perede kujunemised ja nende vormid on erinevaid, kuid nad kõik on võrdsed ja olulised. Pere aluseks on armastus ja austus pere liikmete vastu ja soov oma elu koos veeta ja üksteist toetada.
Tundkem uhkust oma pere üle ja toetagem teisi peresid, sest nii saavad tugevamaks ka meie enda omad.
Kutsume kõiki eestimaalasi lähtuma järgmistest põhimõtetest:
1. Eesti Vabariik on hooliv riik, kelle jaoks on oluline iga inimese õnn.
2. Iga pere on ainulaadne ja oluline.
3. Kõik pered peavad olema seaduse ees võrdsed.
4. Kõigil on õigus kooselule ja perena tunnistamisele, hoolimata nende seksuaalsest orientatsioonist ja soolisest identiteedist, rahvusest, rassist, nahavärvusest, soost, keelest, päritolust, usutunnistusest, poliitilistest või muudest veendumustest.
Eesti! Sinu vabaduse aluseks on ühtehoidmine, armastus ja soov olla õiglane iga Eesti inimese suhtes. Õitse ja kasva ning paku oma inimestele õnne rõõmu. Nagu ühele suurele perele kohane!