Rohelised keeldusid Tederi rahast

Mõned kuud enne 2017. aasta KOV valimisi tegi Jüri Mõis rohelistele pakkumise, mis seisnes roheliste nimekirjas kandideerimises ja valimiskampaania toetamises märkimisväärse summaga. Toetuse tegijatena nimetas ta Hillar Tederit ja Siim Kallast. Vastu küsiti vastuseisu lõpetamist majanduslikult kahjumlikule, keskkonnavaenulikule ja loomade elupaiku hävitavale Rail Balticule. Me lükkasime pakkumise tagasi. Rohelised toetavad küll raudteid, aga mitte korruptsiooni hinnaga.

Vaatamata sellele, et enamus erakondi võtavad igal aastal riigieelarvest kokku 5,4 miljonit eurot maksumaksjate raha, jääb neile sellest ikkagi väheks. Ja vähe sellest, kuna kulud suurenevad kiiremini kui tulud, otsivad nad võimalusi, millega motiveerida ettevõtjaid neile võimalikult suuri annetusi tegema.

Mis on „maailmavaate“ taga?

Mäletame mõne aasta tagust kaheksa ärimehe poolt kõigile parteidele tehtud mitmesaja tuhande eurost annetust kolmanda lapse toetuse tõstmise eest. Kuigi paljudes tekitas see õigustatud küsimuse, kas seadused ongi nii lihtsalt ostetavad, siis see konkreetne juhtum on pigem positiivne näide, sest see toimus avalikult ja mis kõige tähtsam, mitte ühegi annetaja otsese kasu saamise eesmärgil.

Kuid eelnimetatute hulka mitte kuulunud, kinnisvaraga tegelev Hillar Teder on viimaste aastate jooksul erinevaid erakondi avalikult teadaolevatel andmetel toetanud isiklikult rohkem kui 1,2 miljoni euroga. Huvitaval kombel on kõige suurema rahalise annetuse summas 651 000 eurot saanud Tederilt peaministriparteina hoopis Reformierakond, mitte praegu uurimisalune Keskerakond. Suuruselt teise summa on saanud Tederilt erakond Isamaa ja seda kogusummas 368 000 eurot. Kui kõik need annetused on olnud vaid maailmavaatelised, siis tundub mehel viimast olema ülevoolavalt palju ja seinast seina või on ühiseks nimetajaks hoopis Rail Balticu raudteeprojekt?

Rohelised on olnud Rail Balticu rajamise poolt. See oli siis, kui plaanis oli nüüdisajastada olemasolev trass, ehk siis kui projekt oli veel sotsiaalmajanduslikult mõistlik ja kasulik. Algselt Tartut läbima planeeritud liin tõsteti ilma igasuguse avaliku aruteluta ümber Pärnu peale 2011. aasta 22. septembri valitsuskabineti nõupidamisel. Euroopa transpordivoliniku ametis oli sel ajal kõigile hästi tuntud reformierakondlane Siim Kallas.

Avalikkusele anti lihtsalt teada, et Rail Baltic rajatakse nüüd läbi Pärnu. Mida täpselt otsustati ja mis lähteandmed esitati, oli kuus aastat varjatud (veebruarini 2017). Valitsuse olid siis pärast 2011 kevadisi valimisi värskelt moodustanud Reformierakond ja Isamaa kahekesi. Peaministriks Ansip, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi juhiks Parts. Lisaks olid kabinetis veel sellised nimed nagu Michal, Ligi ja praegu koalitsioonilepingut kokku kirjutav Keit Pentus-Rosimannus (toona keskkonnaminister). 

Tegelikkus tundub proosalisem

Läbipaistmatu asjaajamisega Rail Balticu vastu protesteerisid koos meiega ka Keskerakond ja EKRE, kuid nende suhtumine muutus valitsusse saades (vastavalt 2016. ja 2019. aastal) ja kõigi varem Tederilt annetusi saanud parteide kombel hakati projekti hoopis toetama või polnud näiline vastuseis koalitsioonipartnerite hinnangul tegelikult sisuline nagu EKRE puhul. EKREle pole küll ametlike andmete kohaselt Tederilt annetust laekunud, kuid käimasoleva Porto Franco uurimise kohta avaldatud infost teame, et EKREt seostab Tederiga Martin Helme nõunik, EKREsse kuuluv Kersti Kracht.

Jääb mulje, et Hillar Tederil võivad Rail Balticuga seoses olla isiklikud huvid. See kõik võib muidugi olla üks suur kokkusattumus. Nagu ka see, et Rail Balticu projekti raames on kavandatud vanasadama trammiliin, kogumaksumuses 15-20 miljonit eurot ja mis täiesti juhuslikult on planeeritud läbima just Porto Franco suurarendust ja millele on eraldatud lausa eraldi peatus. Kõlab isegi suurejoonelisemalt kui sissesõidutee servituut.

Rohelistele on selge, et Teder oma miljoneid parteidele heategevuslikus korras niisama ei luhvtita, vaid ikka selleks, et midagi vastu saada. Õigusriigis kehtib süütuse presumptsioon ja süüdi ei ole keegi enne, kui ta on kohtu poolt süüdi mõistetud. Loodetavasti uurib prokuratuur põhjalikult ka nende rahasüstide seoseid tehtud otsustega. Eriti huvitavad Rohelisi seosed annetuste ja jätkuva laiaulatusliku metsaraie vahel ning see, millistel annetuslikel mõjutustel valiti Rail Balticu kulgemiseks kõige keskkonnakahjulikum trass. Aarhusi konventsiooni rikkuva Rail Balticu projekti läbipaistvuse ja oma maine huvides peaksid kõik parteid, kes on saanud Tederilt annetusi, need tagastama. Kas on mingi võimalus, et see ka päriselt juhtuks?

https://www.ohtuleht.ee/1023547/zuleyxa-izmailova-tederi-raha-pakuti-ka-rohelistele-meie-keeldusime