Me elame ajal, mil planeedi Maa seisund iga päevaga aina halveneb. Inimtegevuse tagajärjel on ülejäänud elusloodusel üha vähem puhtaid ja elamisväärseid elukohti. Igapäevaselt jõuab sotsiaalmeediasse ja meie teadvusesse uudiseid looduslike koosluste halvenevast seisundist, mida mõõdame väljasurnud liikide, kahanevate populatsioonide ja elukõlbmatuks muutunud piirkondadega.. See ei ole ilmne mitte üksnes metsades, mis meie tegevuse tulemusel aina kahanevad, või maismaal, kuhu meie hooletusest satub alatasa prügi ja reostust, vaid üha teravamalt ka maailmameres, mis samamoodi on elukohaks tohutule hulgale elusolenditele.. mis tegelikult on meie planeedi elu häll ja sünnipaik.
See on tänase päeva reaalsus.. Oleme unustanud, et meie planeet on koduks ka paljudele teistele olevustele, kellel on elule sama palju õigust, kui meil. See on tõsiasi, mida peame endale üha rohkem meelde tuletama ning olukorra parandamiseks peame hakkama tegema otsustavaid samme juba täna, juba eile!
Inimkond peab endale teadvustama, et vanaviisi me edasi minna enam ei saa. Äri ja erahuvide nimel ei ole tänases maailmas enam õigustatud teiste loomade vangistamine ning seda suhtumist peavad peegeldama ka meie majanduslikud, riiklikud ja ühiskondlikud institutsioonid. Väärtustama peame kõikide allesjäänud looduses elavate loomade ning nende elupaikade kaitset. Meie võimekust on vaja suunata elusolendite kaitsele seal kus nad elavad, mitte meelelahutusse. Tulu toomise eesmärgil merekeskuse rajamine ning eksootiliste mereloomade siiatoomine ei vasta kuidagi sellele tulevikuvaatele. Rahva lõbustamiseks eksootilisi loomi raske raha eest siia tuua ei ole sobilik, arvestades meie ümber silmnähtavalt hääbuvat looduslikku mitmekesisust ja keskkonnaprobleeme. See on iganenud hoiak, millel tänapäeva Eestis ei tohi enam olla kohta.
Mina olen täna siin, sest me ei räägi lihtsalt ühest järjekordsest projektist. Me räägime põhimõttelisest suhtumise muutusest, mida meil üheskoos on vaja esile kutsuda. Mitte ainult siin ja nüüd vaid igal pool ja kogu aeg.
Meritähe merekeskust plaanitakse ehitada 5 miljoni euro eest. Olles konsulteerinud spetsialistide ning teadlastega on ilmselge, et see summa on naeruväärselt väike, tagamaks siia plaanitavate elusolendite kvaliteetset, liigispetsiifilist elu. Mitmemeetriste avamerekalade, nagu haid, eksponeerimiseks vajalik okeanaarium üksi maksaks summa selles suurusjärgus. Käesolevas projektis plaanitakse selle raha eest ehitada aga kogu hoonestik, parklad, hotell, lõbustuspark, infrastruktuur ning lisaks kõik eksponaadid. See paneb mind järeldama, et projekti näol on tegemist kas tahtliku või tahtmatu eksitamisega. Ja ma ei tea, kumb oleks hullem..
Lubamatu on lasta tekkida võimalikul olukorral, kus ettevõtmise vähese käibe tõttu kuivaksid kokku vahendid, millega kõiki neid elusolendeid igapäevaselt hooldada ning elus hoida. Mitte keegi ei garanteeri meretähe edu. Olukorda, kus elusolendite heaolus tehakse ärihuvidest lähtuvaid mööndusi peab vältima iga hinna eest. Rääkimata sellest, et Eestis puudub piisav hulk erialaspetsialiste ning talitajaid, kes eksootiliste ja omapäraste loomade heaolu tagada suudaksid.
2.5 miljoniga, mida EAS kaalub projektile anda, saaks siinsamas Eestis teha ära väga palju head Läänemere elustiku ja keskkonnaprobleemide leevendamiseks ning meie rahva teavitamiseks oma kodumere seisukorrast. Kutsun kõiki üles toetama Loomuse algatust! Jagage sõnumit meedias ja oma tuttavatele. Eestisse on vaja metsloomade rehabilitatsioonikeskuseid, Eestil on vaja hakata Läänemere halveneva loodusliku seisukorra pärast hea seisma. Tuua siia haisid ja raisid halvasti läbimõeldud lõbustuspargi atraktsioonideks Eestile vaja ei ole!