Isamaa noorpoliitik Kätlin Kuldmaa tegi Delfi arvamusportaali vahendusel kriitikat Tallinna rattateede ehitamise kohta, väites et „Tallinna teed on ratturitele samasugune surmalõks kui aastal 2001.” Ühtlasi väitis ta ekslikult, nagu poleks kahe aasta jooksul ehitatud Tallinna kesklinna ühtegi rattateed. („Jalgrattasõit täna Tallinna kesklinnas on samasugune surmalõks kui 2001. aastal,“ 24.04, Delfi).
Mida 25-aastane poliitik võib mäletada 2001. aasta rattateede seisu kohta, on iseküsimus. Valedeni lähimineviku kohta ei pea ta siiski langema. Rattateid rajati Tallinnasse küll ja kasvõi praegugi käib nende rajamine Herne tänaval, Vana-Pirita teel on kenad rajad ja loodetavasti saame ka Reidi teel paremad võimalused ratturitele. Olgu öeldud, et nende rajamine oli kommunaalameti, mitte mulle allunud keskkonnaameti teema.
Isamaa sõdis autovaba päevaga
Jah, tõenäoliselt ei saa Tallinna nii pea võrrelda jalgrattamekade Kopenhaageni või Amsterdamiga. Loomulikult ei vaidle keegi, et jalgrattaga liikemiseks paremate tingimuste loomine on meie pealinnas alles lapsekingades, kuid ka Rooma linn ei valminud päevaga ja Tallinn pole siin mingi erand.
Kuid maailma muutmine võiks alata vähemasti Kuldmaa koduerakonnast, kus valitsevad sootuks teised meeleolud. Nii teatas nende erakonna üks sisulisi juhte Urmas Reinsalu, et autovaba päeva korraldamine on „autojuhtide kiusamine“ (Delfi, 24.09.2017) ja „transpordikommunism“. Ühistranspordi radade laiendamine on aga „lauslollus kuubis“:
Soovin õnne, kui Kuldmaa suudab sellist „minu auto ja minu summuti on pühad“ lähenemist muuta veidigi jalakäijale või jalgratturile sõbralikumaks. Aga arvestades Urmas Reinsalu poolt igasuguse autovabaduse kohta öeldu tooni ma väga optimistlik pole. Seda, et autovabal päeval võiks olla positiivne efekt kliimamuutustega võitlemisel, ei tule Reinsalu-sugustele dinosaurus-poliitikutele ilmselt pähegi. Rääkimata sellest, et autovaba päev aitab kaasa ka turvalisemale linnasüdamele, sest jalgrattur või jalakäija on võrreldes monsterdžiipidega alati nõrgem osapool.
Kristiine valikud
Sarnase näite võin tuua ka Kristiine linnaosast, kus isamaalaste keskkonnalembus kadus kui tina tuhka. Tulika tänava rekonstrueerimisplaanides viitab Tallinna kommunaalameti tellitud Stratumi uuring, et Endla tn ja Paldiski mnt vahele jäävat Tulika lõiku oleks mõistlik remontida selliselt, et praeguse, vaid autoliiklust soosivale lõigule rajataks mõlemas suunas jalgrattateed ja haljasriba ning autodele jäetaks 1+1 rada koos uute vasakpöörde võimalustega.
Selline lahendus sai ka kohalike elanike suure poolehoiu osaliseks, sest praegune olukord Tulika tn sellel lõigul on pehmelt öeldes inimvaenulik. Elumajade välisuksed avanevad sisuliselt autode sõiduteele, puudub haljasriba puhvertsoon, millest tulenevalt on tänavaäärsete sõdadevahelise aja puidust kaunite elumajade fassaadid ja aknad pidevalt määrdunud ning veidi suurema sõiduki möödumisel on eluruumides viibides tunda tugevat vibratsiooni. Rääkimata sellest, et tänaval saaksid ohutult liikuda lapsed või sõita jalgratturid.
Lisaks kõigile eelistele, mida inimsõbralikumaks muutmine toob, näitas Stratumi uuring ka seda jalakäijatele ja ratturitele liiklemisvõimaluse loomine ja 1+1 rida koos vasakpöörde radadega ei vähenda mootorsõidukite läbilaskevõimet. Seega võite aru saada, miks kohalikele elanikele Tallinna Linnavalitsuse plaan meeldib.
Hundid söönud, lambad terved.
Kuid nüüd jõuame protsessi kulgemiseni ja aruteluni, mis seekord küll positiivselt lõppesid, kuid kui otsustajateks oleksid olnud Kristiine linnaosakogu sotsidest või isamaalastest esindajad oleks kõnealust Tulika lõiku praeguselt 2+1-lt hoopis laiendanud 2+2le, mis suurendaks ummikuid mõlemal pool asuvatel ristmikel, tõstaks müra- ja õhureostust praegusega võrreldes veelgi enam ning välistaks igasuguse haljastuse ja jalgrattaga liikumise.
Kuigi seda on palju loota, sooviks siiski näha reaalseid arenguid ka betoonerakondade retoorikas, kus praegu veel prevaleerivaks seisukohaks on teadusele ja faktidele vastanduv autokesksuse ja tarbimise ülistamine. Ma tõesti loodan, et Kuldmaa-sugused suudavad oma autokesksetele erakonnakaaslastele uut mõtteviisi tutvustada. Aga kui ei, siis ma soovitan pigem rohelistesse üle tulla.